دوشنبه ٢٩ اسفند ١٤٠١
اخبار > پیام فرماندار حاجی آباد به مناسبت گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٣١٥٦٠ 

 تاریخ:1401/08/25 


پیام فرماندار حاجی آباد به مناسبت گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی

فرماندار حاجی آباد در پیامی، فرارسیدن روز کتاب و کتاب خوانی را به دست اندرکاران این عرصه در شهرستان تبریک گفت

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی فرمانداری حاجی‌آباد، متن پیام به شرح ذیل است:


بسم الله الرحمن الرحیم


در دنیای امروز و در پیچ و خم زندگی انسان‌ها، موضوعاتی وجود دارند که به نوعی تکامل بخش، راهگشا و به مثابه یک چراغ، روشنگر فضای پیش روی همه ما هستند.


چراغی که اگر چه شاید روشنگر تمام سایه‌های ایجاد شده بر زندگی امروزی ما نیست اما راهنمایی ارزشمند برای یافتن مسیر صحیح و اصیل است.


کتاب، محدود به برگه های ظاهری کاغذی نیست، بلکه زنده است و حیات دارد، گاهی مطلبی از دل برمی‌خیزد که ساختار و شیوه زندگی را متحول می سازد؛ در حقیقت، کتاب همان نور و روشنایی است که موجب هدایت انسان می‌شود.


کتاب و کتابخوانی در دین مبین اسلام، از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است، تا حدی که خداوند متعال به قلم و به آنچه می‌نویسد، قسم یاد می کند. این امر که معجزه پیامبر اکرم (ص) از نوع کتاب است و در این کتاب مقدس هم اولین آیاتی که بر پیامبر (ص) نازل شده با امر به خواندن و الفاظ کتاب، قلم، و علم توأم شده است، مؤید اهمیت «کتاب و کتابخوانی» است.


تجربه جهانی نشان می دهدکه رشد وتوسعه تمدنها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی هرجامعه دارد و بدون رشد فرهنگ کتابخوانی در جوامع، نمی توان به رشد هیچ تمدنی دلخوش کرد. باید تأکیدکردکه علیرغم رشد رسانه های گوناگون ارتباط جمعی،تاکنون هیچ رسانه ای نتوانسته است نقشی را که کتاب در رشد تمدن ها داشته، ایفا نماید.


نقش کتابخانه درانتقال علوم به افراد، بسیار سازنده است. ازاینرو، کتابخانه رامی توان به عنوان کانون همایش صاحبنظران و موزه پرطراوت اندیشمندان درنظرگرفت. این نهاد کانونی، می تواند بالندگی و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان ودانشجویان را به ارمغان آورده و درفرجام، به تولید اندیشه، دانش و رشد فرهنگ مطالعاتی جامعه منجر شود. درنهایت،کسیکه دراین مکان قدم    می نهد، به گلستان دل انگیز دانشمندان ودانایان قدم نهاده است.


نهادینه کردن فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه، موضوعی است که توجه همه اقشار جامعه را می‌طلبد و با توجه به متون دینی ارزشمند، کتب تاریخی و ادبی برجسته و کتاب‌های دانشمندان امروز ایران و دنیا شاید لازم ترین فرهنگی که توسط آن می توانیم موجب بهبود زندگی خود و اطرافیانمان شویم مطالعه و کتابخوانی است و امید است مردم شریف شهرستان توجه به مطالعه و کتابخوانی را همواره سرلوحه زندگی خود قرار دهند.


اینجانب ضمن گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، توفیق روز افزون همراهان همیشگی و مشتاقان عرصه کتاب و کتابخوانی، به ویژه اهل قلم، نویسندگان، مترجمان، پدیدآورندگان و دست اندرکاران و تلاشگران چاپ و نشر کتاب برای خدمت به اهل فکر، اندیشه و قلم در ترویج این مسئولیت خطیر فرهنگ، علم و ادب ایران اسلامی از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.


 


.انتهای پیام


خروج
کانال ارتباطی

شماره تماس : 35425297
نمــابر : ---------
آدرس فرمانداری : بلوار شهید بهشتی .میدان امییر کبیر

شهرستان حاجی آباد

شهرستان حاجي آباد تا اواخر سال 1372 از بخش های تابع شهرستان بندرعباس محسوب می گردید كه از تاریخ 25/11/1372 بعنوان هشتمین شهرستان استان در نظر گرفته شد. اين شهرستان با مساحت 7/10955 کیلومتر مربع در شمال استان هرمزگان قرار دارد. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 1200 متر است.